edycja 2020
Art Moves 2020
13 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach
1.09 – 12.10.2020 Toruń
To była szczególna edycja festiwalu, bo w całości poświęcona światowej epidemii. Był to swoistego rodzaju gorący raport z placu boju, świeży przekaz i osobiste refleksje „przelane na bilbord” przez artystów z całego świata. I paleta różnorodnych spojrzeń na to, w jaki sposób radzimy sobie, czy też nie radzimy z nowym wyzwaniem, jakie stoi przed ludzkością. To był festiwal nie tylko o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie przed nami stoją, o ale też o nadziejach i rozwiązaniach, jakich szukamy i o jakich marzymy.
Artystyczne prace były eksponowane w przestrzeni miejskiej Torunia na bilbordach, citylightach i ekranach LED. Model prezentacji prac w przestrzeni miejskiej sprawdził się szczególnie w czasie kryzysu związanego z epidemią, gdyż pozwolił odbiorcom bezpiecznie uczestniczyć w kulturze, bez ryzyka narażenia swojego zdrowia. Wyszliśmy z wartościowymi pracami w przestrzeń miejską, którą na jeden miesiąc zamieniliśmy w niepowtarzalną galerię sztuki, bezpłatną i dostępną 24h/7. Dzięki temu prace zyskały bardzo szeroki odbiór i charakteryzowały się ogromną docieralnością do odbiorców, nawet tych, który nie uczęszczają do tradycyjnych galerii sztuki i muzeów.
„Nie znam drugiego takiego festiwalu na świecie jak Festiwal Art Moves. Wiele muzeów zostało zamkniętych z powodu COVID-19, ponieważ gromadzenie się nie jest bezpieczne. Muzea zaczynają więc prezentować dzieła sztuki na billboardach i wystawach plenerowych – praktyka zapoczątkowana przez Art Moves, która trwa już od 13 lat. Wystawy plenerowe organizowane przez Art Moves w parkach publicznych oraz dzieła sztuki przedstawiane w przestrzeniach publicznych i z wykorzystaniem billboardów to nowe sposoby na obcowanie ludzi ze sztuką, z minimalnym zagrożeniem dla zdrowia” – napisała o toruńskiej imprezie Christina Wong Yap, artystka z Nowego Yorku, która kilkakrotnie brała udział w festiwalu, a w roku 2012 gościliśmy ją w Toruniu podczas otwarcia.
W ciągu ostatnich kilku lat sztuka prezentowana na bilbordach stała się kulturalnym „must have”. Bilbordowe wystawy odbywają się od Teheranu, Mexico City, po Paryż, Los Angeles i Nowy York. Toruń jest jednym z prekursorów tego trendu – Art Moves jest pierwszym i jak na razie jedynym na świecie cyklicznym festiwalem promującym tego rodzaju sztukę. „Na całym świecie bilbordy kojarzą się jednoznacznie z reklamą, tylko nie w Toruniu – przez kilka jesiennych tygodni bilbord staje się w Toruniu antybilbordem. Manifestacją myśli kontestującej konsumpcjonizm, wszelkie formy intelektualnego i duchowego zniewolenia. Anglia ma swojego poruszającego sumienie Banksy’ego, my stymulujący myślenie festiwal Art Moves” – pisał o festiwalu Piotr Sarzyński w tygodniku Polityka. Podobna inicjatywa pojawiła się w tym roku w USA – prace artystów prezentowane są na billboardach na Times Square w Nowym Jorku, by wyrazić wdzięczność dla pracowników służby zdrowia. Projekt ten zyskał dużą popularność, jest prezentowany w ponad 400 przestrzeniach publicznych w Nowym Jorku, Bostonie i Chicago.W ramach tegorocznej edycji zaprezentowaliśmy prace artystów z całego świata, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Epidemia – globalna katastrofa, kara czy szansa, by wymyślić siebie i świat na nowo?”. Ostanie miesiące zmieniły cały świat – poszczególne społeczeństwa i kraje, życie całych rodzin i poszczególnych jednostek. Normalne reguły rzeczywistości zostały zawieszone, a my ukryliśmy się w domach, odizolowaliśmy się od innych i zamarliśmy w przerażeniu. Poszczególne jednostki i całe społeczeństwa opanował strach, lęk i trauma. Te trudne chwile i doświadczenia odcisnęły na nas piętno, ale czy zmieniły nas na lepsze? Czy jest to trwała, czy tylko tymczasowa zmiana, a po chwilowej grozie świat powróci na stare tory? Czy powinniśmy szybko zapomnieć o tym, co się stało – o naszych doświadczeniach i emocjach, czy może wręcz przeciwnie – powinniśmy to dobrze zapamiętać, przemyśleć i wyciągnąć konstruktywne wnioski? Czy to, co się stało to kara czy może szansa, by wspólnym, globalnym wysiłkiem wymyśleć siebie i świat na nowo? Jak wykorzystać te trudne doświadczenia, by zbudować lepszy świat? Co konstruktywnego można wynieść z trudnych wydarzeń, jakie wszyscy w różnych miejscach na ziemi przeżywaliśmy? Które z tych doświadczeń mogą wzmocnić nas samych, jak i kulturę, w której żyjemy, by w przyszłości lepiej radzić sobie z podobnymi wyzwaniami?
Jak zawsze festiwal składał się z części konkursowej oraz prezentacji zaproszonych przez kuratorów artystów. Na bilbordach można było oglądać najlepsze prace nadesłane na konkurs, organizowany pod tegorocznym hasłem. Na tegoroczny konkurs wpłynęło rekordowo dużo bo ponad 1400 prac, nadesłanych przez 789 artystów z 70 krajów świata. Otrzymaliśmy prace Rosji, Indii, Uzbekistanu, Chin, Macedonii, Kuby, Włoch, Iranu i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Chin i Indii.
Międzynarodowe jury w składzie: Adam Niklewicz (artysta / North Haven, Connecticut), Mark Titchner (artysta / Londyn), Małgorzata Augustyniak (historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa), Joanna Górska (artystka, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń) wyróżniło 10 prac, które zostały pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2020. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorem jest Zoran Georgiev z Niemiec i właśnie on otrzymał Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN.
Nie tylko artyści mierzyli się z festiwalowym hasłem – do tworzenia włączyli się również nasi widzowie – w ramach Art Moves Workshop odbyły się warsztaty w których uczestniczyły dzieci i dorośli, był również dostępny specjalny, interaktywny bilbord, dzięki któremu odbiorcy mogli aktywnie włączać się w festiwalowe działania.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu pokazaliśmy prace 21 artystów z 13 państw:
Zoran Georgiev / Niemcy
Alex Gourinovski / Białoruś
Alina Kashitsyna / Grecja
Bahram Gharavi Manjili / Iran
Carilla Karahan / Turcja
Erick Ginard i Katherine R. Paz / Kuba
Magdalena Sikora / Polska
Piotr Depta-Kleśta / Polska
Sichen Kong / Chiny
Teresa Orazio / Włochy
Katarzyna Nachman / Polska
Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen / Tajwan
Mark Titchner / Wielka Brytania
Wei Su / Kanada
Alessandro Di Sessa / Włochy
Dawid Celek / Polska
Taber Calderon / USA
Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska
Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Festiwal był dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Art Moves 2020
13th International Festival of Art on Billboards
September 1 – October 12, Toruń, Poland
This edition of the festival was unique as it was entirely devoted to the global epidemic. It was a kind of a hot report from the battlefield, a fresh message and personal reflections “displayed on billboards” by artists from all over the world. It was a palette of different perspectives on how we cope or do not cope with this new challenge facing humanity today. This festival was not only about the threats and challenges we face, but also about the hopes and solutions we are seeking and dreaming about.
The artworks were exhibited in the city space of Toruń on billboards, citylights and LED displays. The model of presenting art in the city space works especially well in times of the crisis related to the epidemic as it allows recipients to safely participate in culture, without risking their health. For one month the city space was turn into a unique art gallery with valuable works, free of charge and available 24h/7. In this way, the works made a noise in the world and reached a wide audience, even those recipients who do not visit traditional art galleries and museums.
„Art Moves Festival of Billboard Art is unlike any other art festival that I know of in the world. Many museums have been closed due to COVID, because it is not safe for people to assemble indoors. Museums are now starting to pivot towards displaying artworks on billboards and in outdoor exhibitions—a practice that Art Moves has innovated and developed over a long track record spanning 13 years. Art Moves’ outdoor exhibitions in public parks, artworks in ad spaces, and via mobile billboards are refreshing ways to deliver art to the public, with minimal public health risks” – wrote artist from New York Christina Wong Yap about the event in Toruń. She has participated in the festival a few times, and in 2012 she took part in the opening ceremony in Toruń.
Over the past few years, billboard art has become a cultural “must have”. Billboard exhibitions are being held from Teheran and Mexico City to Paris, Los Angeles and New York. Toruń is one of the pioneers of this trend – Art Moves is the first, and so far the only, cyclical festival promoting this kind of art in the world. “Billboards are unequivocally associated with advertisingall over the world, but not in Toruń – for a few autumn weeks the billboards become anti-billboards, as a manifestation of thought contesting consumerism as well as any forms of intellectual and spiritual submissiveness. England has its conscience-pricking Banksy, and we – thethought-provoking Art Moves festival” – Piotr Sarzyński wrote about the festival in “Polityka” magazine. A similar initiative appeared this year in the USA – the works are presented on billboards in Times Square in New York to express gratitude to healthcare workers. This project has gained great popularity and is presented in more than 400 city spaces in New York, Boston and Chicago.
This year works relate to the leitmotiv of the entire event: “Epidemics – a global catastrophe, a punishment, or a chance to reinvent yourself and the world?”, and will be presented on billboards, citylights and LED displays. This competition slogan can be treated as a metaphor of all the processes taking place in the world today. The past few months have changed the entire world – societies and countries, families and individual people. The standard rules of reality have been suspended, and we have been hiding in our homes, isolated from others and transfixed with horror. Individuals and whole societies have been overwhelmed by fear, anxiety and trauma. These tough moments and experiences have left an imprint on us, but have they changed us for the better? Is it a permanent or just a temporary change, and will the world be what it used to be? Should we quickly forget about what happened – our experiences and emotions; or maybe on the contrary, should we remember it well, think about it and draw constructive conclusions? Is it a punishment or maybe a chance to reinvent ourselves and the world in a joint global effort? How to use these difficult experiences to build a better world? What can these tough events we have all experienced in different places around the world teach us? Which of these experiences can strengthen us and the culture we live in to better cope with similar challenges in the future?
As always, the festival consists of a competition phase and then a presentation of the artists invited by the organisers. The best works were presented on billboards. 789 artists from 70 countries entered the contest „Epidemics – a global catastrophe, a punishment, or a chance to reinvent yourself and the world?”. We received 1410 artworks from Russia, India, Uzbekistan, China, Macedonia, Cuba, Italy, Iran and many others!
The jury panel composed of artists and curators, including:
Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA
Mark Titchner / artist / London, Great Britain
Małgorzata Augustyniak / art historian, vice-president AMS SA / Warsaw, Poland
Joanna Górska / artist, curator, Art Moves Festival art director / Toruń, Poland
selected 10 most interesting projects which were exhibited on billboards during the Art Moves Festival 2020. The jury decided to confer the main award of 5000 PLN to Zoran Georgiev from Germany.
Not only do artists come to grips with the festival slogan. Our spectators were also able to join in the creation – as part of Art Moves Workshop, where workshops for children was conducted. There are also special interactive billboards that allow recipients to take an active part in the festival.
In this edition of the festival, we were exhibited the works by 21 artists from 13 countries:
Zoran Georgiev / Germany
Alex Gourinovski / Belarus
Alina Kashitsyna / Greece
Bahram Gharavi Manjili / Iran
Carilla Karahan / Turkey
Erick Ginard and Katherine R. Paz / Cuba
Magdalena Sikora / Poland
Piotr Depta-Kleśta / Poland
Sichen Kong / China
Teresa Orazio / Italy
Katarzyna Nachman / Poland
Ying-Hsiu, Chen and Hsiang-Ying, Chen / Taiwan
Wei Su / Canada
Dawid Celek / Poland
Alessandro Di Sessa / Italy
Mark Titchner / Great Britain
Taber Calderon / USA
Joanna Górska and Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Poland
Festival programme
01.09 – 30.09 – exposition of artworks on citylights located at bus stops (the entire city)
01.09 – 30.09 – exposition of artworks on LED displays Kraszewskiego / Matejki Street, Szosa Chełmińska / Czerwona Droga Street, Skarbka Square)
10.09 – 09.10 – exposition of artworks on billboards (Rapackiego Square, Wały gen. Sikorskiego Street, Szosa Chełmińska Street / City Market)
10.09 – 09.10 – Art Moves Workshop / workshops for kids / interactive billboards for children, teenagers and adults (Rapackiego Square)
11.09, 12 pm – opening of the festival (Rapackiego Square)
11.09, 12-13 pm – Galeria Rusz artistic performance (Rapackiego Square)
Art Moves Festival is held under the honorary patronage of Piotr Całbecki, Marshal of the Kujawsko-Pomorskie Region and Michał Zaleski, President of Toruń
The festival has been co-funded by the Local Authorities of Kujawsko-Pomorskie Region and Toruń Municipality