edycja 2022
Art Moves 2022
15 Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach
1.09. – 5.10.2022 Toruń
W 2022 roku festiwal odbył się w Toruniu po raz piętnasty. Niestety, nadal w okrojonym i kryzysowym kształcie, ze względu na wojnę, pandemię i wywołany przez nie kryzys ekonomiczny, który bardzo silnie uderza w kulturę i sztukę. Mimo kryzysu nie poddaliśmy się i przygotowaliśmy sporą porcję wizualnych refleksji, stworzonych przez artystów z całego świata, a dotyczących bardzo ważnego i aktualnego tematu: „Miłość czy nienawiść? Prawda czy fałsz? Co warto docenić w niepewnych czasach?”. W ramach festiwalu, jak co roku, mogliśmy oglądać w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców na bilbordach, citylightach w wiatach przystankowych i na ekranie LED.
Chociaż wszystkim nam na co dzień towarzyszyło dojmujące poczucie niepewności i troska o coraz mniej przewidywalną przyszłość, nasz festiwal w 2022 roku skupiał się na „docenianiu”. Dlaczego? Po pierwsze w związku z 15 rocznicą imprezy docenilismy fakt, że festiwal istnieje już tak długo i dzięki naszym partnerom – Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminie Miasta Toruń, mimo niesprzyjających dla kultury i sztuki czasów, byliśmy wstanie zorganizowować tę, jakże dla nas ważną 15 edycję. Po drugie doceniliśmy to, że festiwal przez te lata stał się bardzo ważnym miejscem na mapie kultury, zarówno Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, jak i Polski i świata. Po trzecie doceniliśmy to, że zarówno artyści z całego świata, licznie uczestniczący w kolejnych edycjach festiwalu, z wielkim entuzjazmem czekają na nowy festiwalowy temat, jaki i publiczność z wielką niecierpliwością czeka na wrzesień. Wtedy, wraz z nowym rokiem szkolnym, szuka bilbordowa rozkwita w przestrzeni publicznej Torunia i można ją oglądać w drodze do szkoły i pracy, czy też wybierając się na specjalny niedzielny spacer, by ją pokontemplować i porozmyślać nad pracami, nadesłanymi przez artystów z całego świata.
Docenianie – ten prosty, a równocześnie trudny w realizacji proces myślowy (bo przecież żyjemy na co dzień w kulturze narzekania i niedoceniania), jest ważny nie tylko dla nas, jako organizatorów jubileuszowej edycji, ale również dla poszczególnych jednostek, całych społeczeństw i globalnej społeczności. Bo docenianie rzeczy ważnych i wielkich, ale też tych niepozornych, zwyczajnych i codziennych, pomaga nam odnaleźć siłę do pokonywania trudności i wzbudzić nadzieję na przyszłość. Poszukiwanie swoistego oparcia w tym, co jest dla nas ważne, jest szczególnie istotne w niepewnych czasach, w jakich przyszło nam obecnie żyć. Warto więc poświęcić trochę swojego cennego czasu na to, by pokontemplować sztukę i poszukać własnej odpowiedzi na pytanie: Co warto docenić w niepewnych czasach?
Artystyczne prace były eksponowane w przestrzeni miejskiej Torunia na bilbordach, citylightach i ekranach LED. Model prezentacji prac w przestrzeni miejskiej sprawdził się szczególnie w czasie kryzysu związanego z epidemią, gdyż pozwalał odbiorcom bezpiecznie uczestniczyć w kulturze, bez ryzyka narażenia swojego zdrowia. Wyszliśmy z wartościowymi pracami w przestrzeń miejską, którą na jeden miesiąc zamieniliśmy w niepowtarzalną galerię sztuki, bezpłatną i dostępną 24h/7. Dzięki temu prace zyskały bardzo szeroki odbiór nawet tych, który nie uczęszczają do tradycyjnych galerii sztuki i muzeów.
Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem i festiwalem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.
W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła „Miłość czy nienawiść? Prawda czy fałsz? Co warto docenić w niepewnych czasach?”. Na tegoroczny konkurs wpłynęły 736 prace, nadesłane przez ponad 400 artystów z 71 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Chin, Tajwanu, Argentyny, Uzbekistanu, Filipin, Mongolii i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Chin i Tajwanu. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.
Artyści zastanawiali się nad poniższymi kwestiami: Ostanie miesiące upływają nam pod znakiem ciągłej niepewności. Ludzkie życie jednostkowe, jak i życie całych społeczeństw przestało być przewidywalne. Przechodzimy od kryzysu do kryzysu, bez chwili przerwy. Jeszcze nie skończyła się pandemia, a już wybuchła wojna w Ukrainie. Cały czas narasta kryzys klimatyczny, nasilają się ekstrema pogodowe. Rzeczywistość wydaje się niestabilna, nieprzewidywalna, pełna chaosu i zamętu. Poszczególne społeczeństwa, jak i cała ludzkość musi stawiać czoła ciągłym wyzwaniom, zagrożeniom i katastrofom. Jak w takich trudnych czasach żyć i na nowo się odnaleźć? Co jest ważne? Co pomaga nadać jakiś sens temu, co się dzieje, czego doświadczamy i co przeżywamy? Jak odnajdywać nadzieję? Na czym się oprzeć i co wybrać? Za czym się opowiedzieć? Jakiego świata chcemy, w jakiej rzeczywistości chcielibyśmy żyć? W świecie opartym na zasadach miłości czy nienawiści, prawdy czy fałszu? Co warto docenić w tych niepewnych czasach?
Jury w składzie:
Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA
Mark Titchner / artysta / Londyn, Wielka Brytania
Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Polska
Joanna Górska / artystka, kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves / Toruń
wyróżniło 6 prac, które zostały wyeksponowane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2022.
Były to prace następujących artystów:
Michał Stachacz / Polska
Chia Hsiang Lee / Tajwan
Alireza Nosrati / Iran
Wei Su / Kanada
Burak Sahin / Turcja
Junjun Fan / Chiny
Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Michała Stachacza z Polski i właśnie do niego powędrowała Główna Nagroda Konkursu w wysokości 4000 PLN.
Pokaz na bilbordach, citylightach i ekranie LED:
Michał Stachacz / Polska
Chia Hsiang Lee / Tajwan
Alireza Nosrati / Iran
Wei Su / Kanada
Burak Sahin / Turcja
Junjun Fan / Chiny
Mark Titchner / Wielka Brytania
Lex Drewinski / Niemcy / Polska
Adam Niklewicz / USA
Joanna Górska (Galeria Rusz) / Polska
Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska
Zuo Biao Peng / Chiny
Pokaz specjalny na słupie ogłoszeniowym:
Anita Korynek / Polska
Behnam Nasrollahzadeh / Iran
Birhenia Bani / Filipiny
Chia-Yu Hsu / Tajwan
Dawid Celek / Niemcy
Huang Wenfeng / Chiny
Katarzyna Panek / Polska
Kfir Weizman / Izrael
Lex Drewinski Niemcy / Polska
Magdalena Krukowska / Polska
Magdalena Dylak / Polska
Michał Łącki / Polska
Piotr Parda / USA
Sławomir Rogowski / Polska
Sojung Kim / Australia
Szymon Szymankiewicz / Polska
Weronika Jakubowska / Polska
Wojciech Janicki / Polska
Wojciech Mazur / Polska
Zuo Biao Peng / Chiny
Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Festiwal został zrealizowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń
Art Moves 2022
15th International Festival of Art on Billboards
September 1 – October 5, Toruń, Poland
In 2022 year, the festival was organised in Toruń for the fifteenth time. Unfortunately, still in a truncated and crisis form due to the war, pandemic and the resulting economic crisis that has hit hard culture and art. Despite this, we do not give up, and we have prepared a huge chunk of visual reflections created by artists from all over the world. They concern a very important issue: “Love or hatred? Truth or falsehood? What should we appreciate in these uncertain times?” Like every year, during the festival, the city space of Toruń show the works of talented debutants and renowned international artists.
Despite the fact that our everyday life is filled with an overwhelming sense of uncertainty and concern about an increasingly unpredictable future, this year our festival focuses on “appreciating”. Why? Firstly, this is the 15th anniversary of this event and we appreciate the fact that it has existed for so long and thanks to our partners – the Local Government of the Kujawsko-Pomorskie Province and the Commune of the City of Toruń – despite unfavourable times for culture and art, we have organised this important 15th edition. Secondly, we appreciate that over these years the festival has become a very significant place on the cultural map of Toruń, Kujawsko-Pomorskie Province, Poland and the world. Thirdly, we appreciate that both artists from all over the world, who enthusiastically participate in subsequent editions of the festival, and the audience always look forward to a new festival theme and September. With a new school year, billboard art flourishes in the public space of Toruń and can be admired on the way to school and work, or during a special Sunday walk spent on contemplating and thinking about works by artists from all over the world.
The artworks were exhibited in the city space of Toruń on billboards, citylights and LED displays. The model of presenting art in the city space works especially well in times of the crisis related to the epidemic as it allows recipients to safely participate in culture, without risking their health. For one month the city space will turn into a unique art gallery with valuable works, free of charge and available 24h/7. In this way, the works make a noise in the world and reach a wide audience, even those recipients who do not visit traditional art galleries and museums.
As always, the festival consists of a competition phase and then a presentation of the artists invited by the organisers. The best works were presented on billboards. Leitmotifs of our festivals always correspond with social processes and phenomena that shape the contemporary world. They stem from a deep sociological, psychological and philosophical reflection, and express our care of the shape of reality we are living in. International artists are largely interested in the competition and festival, which indicates the mesmerising potential of the idea of this event, and of public space that serves for deep reflections and social communication.
This year works relate to the leitmotiv of the entire event: Love or hatred? Truth or falsehood? What should we appreciate in these uncertain times? 406 artists from 71 countries entered the contest “Love or hatred? Truth or falsehood? What should we appreciate in these uncertain times?”. We received 736 artworks from Europe, Africa, North and South America, Australia and Asia!
Recent months and years have been marked by constant uncertainty. Lives of individuals and whole societies are no longer predictable. We are facing one crisis after another, without any break. The pandemic is not over yet, and the war in Ukraine broke out. Reality looks unstable, unpredictable, full of chaos and turmoil. Particular societies and the entire humanity need to face never-ending challenges, dangers and disasters. How should we live in these tough times and reinvent ourselves? What is important? What can help us make sense of what is going on, what we are experiencing and what we are going through? How to find hope? What can we rely on and what should we choose? What should we stand for? There are loads of questions about what kind of world we want and what reality we would like to live in. In the world based on the rules of love or hatred, truth or falsehood? What should we appreciate in these uncertain times?
The jury panel composed of artists and curators, including:
Adam Niklewicz / artist / North Haven, Connecticut, USA
Mark Titchner / artist / London, Great Britain
Małgorzata Augustyniak / art historian, vice-president AMS SA / Warsaw, Poland
Joanna Górska / artist, curator, Art Moves Festival art director/ Toruń, Poland
selected 6 most interesting projects which are exhibite on billboards during the Art Moves Festival 2022.
Here is the list of honoured artists:
Michał Stachacz / Poland
Chia Hsiang Lee / Taiwan
Alireza Nosrati / Iran
Wei Su / Canada
Burak Sahin / Turkey
Junjun Fan / China
The Main Award of 4000 PLN receives Michał Stachacz from Poland.
In this edition of the festival, we were exhibited the works by 32 artists from 12 countries:
The show on the billboards, citylightes and on the LED screen:
Michał Stachacz / Poland
Chia Hsiang Lee / Taiwan
Alireza Nosrati / Iran
Wei Su / Canada
Burak Sahin / Turkey
Junjun Fan / China
Mark Titchner / Great Britain
Lex Drewinski / Germany / Poland
Adam Niklewicz / USA
Zuo Biao Peng / China
Joanna Górska (Galeria Rusz) / Poland
Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Poland
The works of the following artists will be presented in the special show, on the pillar:
Anita Korynek / Poland
Behnam Nasrollahzadeh / Iran
Birhenia Bani / Philippines
Chia-Yu Hsu / Taiwan
Dawid Celek / Germany
Huang Wenfeng / China
Katarzyna Panek / Poland
Kfir Weizman / Israel
Lex Drewinski Germany / Poland
Magdalena Krukowska / Poland
Magdalena Dylak / Poland
Michał Łącki / Poland
Piotr Parda / USA
Sławomir Rogowski / Poland
Sojung Kim / Australia
Szymon Szymankiewicz / Poland
Weronika Jakubowska / Poland
Wojciech Janicki / Poland
Wojtek Mazur / Poland
Zuo Biao Peng / China
Art Moves Festival was held under the honorary patronage of Piotr Całbecki, Marshal of the Kujawsko-Pomorskie Region and Michał Zaleski, President of Toruń
The festival has been co-funded by the Local Authorities of Kujawsko-Pomorskie Region and Toruń Municipality