artyści

Andy D Willett
Urodzony w 1957 w Trent w Anglii, mieszka i pracuje w Rugby w Warwickshire w Anglii
Artysta przez 20 lat pracował jako niezależny malarz tablic i szyldów oraz projektant, zanim, jako już dojrzały człowiek, podjął studia na akademii sztuk pięknych.
Interesuje go użycie środków, technologii i sposobów dystrybucji informacji typowych dla komunikacji masowej i ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się zapoczątkować proces, w którym na nowo zanalizowane zostaną wyuczone reakcje na komunikaty wizualne.
Jako społeczeństwo i jako jednostki jesteśmy nauczeni reagować w określony sposób na bodźce wizualne – zarówno na treść przekazu wizualnego, jak i na określone środki użyte w tym przekazie. W swoich pracach Willett zaprasza widzów do powtórnego przyjrzenia się temu, w jaki sposób reagują oni na środki i formę komunikatów wizualnych, jak również na samą treść komunikatów. Wykorzystując siłę określonych środków ekspresji, rozpoznawalności pewnych elementów czy humoru, artysta stara się wywołać u widza złożoną serię skojarzeń, które w swej najgłębszej formie odnoszą się do fundamentalnych relacji międzyludzkich, pragnień i niedoskonałości.
Do czego współczesnemu człowiekowi potrzebna jest sztuka?
W dzisiejszych czasach jest tak wiele poglądów na sztukę , jak wiele jest samych artystów.
Czemu tworzysz sztukę?
Tworzę sztukę od tak dawna, że zapomniałem już, dlaczego zacząłem. Przypomina mi się cytat z Alberta Camus: „Im więcej tworzę, tym mniej mam pewności. Nad drogą, którą podąża artysta, zapada noc coraz głębsza i głębsza. W końcu umiera on ślepy”.

Andy D Willett
born in 1957 in Stoke on Trent, England; lives and works in Rugby, England
He worked as a self employed Sign maker and Designer for around 20 years before studying Fine Art as a mature student. He is interested using the devices, technology and information delivery systems of mass communication to hopefully initiate a re-examination of our acquired viewing responses.
As a society and as individuals we are taught to respond in certain ways to visual stimuli both in terms of content and materials, and in his work he’s asking the viewer to reassess the way they respond to the materials and the form as much as the message. By using the power of materials, familiarity and humour he’s attempting to lead the viewer into an elaborate series of associations, which at the heart look at fundamental human relations, desires and failings.
What do contemporary people need art for?
There are as many different views about Art today as there are Artists.
Why do you create art?
I’ve been making Art for so long I have forgotten why I started.
I am reminded of the quotation by Albert Camus: “The more I produce, the less I am certain. On the road along which the artist walks, night falls ever more densely. Finally, he dies blind”.